Az AI alkalmazások és a szerzői jogi szabályozás viadaláról Magyarországon
DOI:
https://doi.org/10.47272/KIKPhD.2024.2.3Kulcsszavak:
Adat, Mesterséges intelligencia alkalmazás, AI alkalmazás, szerzői jogAbsztrakt
Jelen tanulmány témája két és félezer éves paradoxonra utal. Az eleai Zénon emlékezetes felvetése Akhilleusz és a teknős viadaláról szól, ezzel igazolva Parmenidész tézisét, miszerint mozgás valójában nincs. Bognár Gergely egy tanulmányában így ír erről: „A dikhotomiánál egy szakaszt (távolságot) végtelen számú részszakaszra oszt Parmenidész tanítványa. (…) Akhilleus hiába ér oda, ahol azelőtt a teknős volt, az mindig picit előre megy. Ebben az esetben még azt sem jelenthetjük ki, hogy a végtelen idő alatt beérné a teknőst arról, amiről a tapasztalat tanúskodik, hogy le is hagyja, abszolúte nem beszélhetünk."
Az AI alkalmazások és a jogi szabályozás esetében indokolt a párhuzam. A szerzői jog fejlődésének sebesség sokkal lassabb, mint a mesterséges intelligenciáé. A mesterséges intelligencia alkalmazás rövid ismertetését követően a szerzői jogi szabályozás szereplői és szerepeik változásának felmérésére teszek kísérletet, elsősorban forráselemzés révén.
Letöltések
Hivatkozások
Albert Goldman: Elvis. Budapest, Európa Könyvkiadó, 1985.
Alföldy Dezső: A magyar szerzői jog, különös tekintettel a M. Kir. Kuria gyakorlatára. Jogállam 53, 1936.
Bognár Gergely: A megoldatlan Zénón paradoxonok kétezer-ötszáz éve új gondolatokat ébresztenek. Budapest, ELTE TTK, 2004.
Fehér Katalin: Digitálisidentitás-stratégiák az online adat- és tartalomhálózatokban és az online médiában. Jel-Kép, 2014/2. https://doi.org/10.20520/Jel-Kep.2014.2.10
Molnár András: „Peak-Oil”, és a jövő kőolaj konfliktusai. Kül – Világ 9(1-2), 2012.
Nótári Tamás: A magyar szerzői jog fejlődése Szeged, Lecturn, 2010.
Spiró György: Drámák III. (Az imposztor, Csirkefej, Kvartett) Budapest, Scolar, 2018.
Downloads
Megjelent
Hogyan kell idézni
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 Közigazgatási és Infokommunikációs Jogi PhD Tanulmányok
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
A cikk felhasználási jogaira bármely harmadik fél számára az első közzétételt követően a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 (CC-BY-NC-SA 4.0) licenc feltételek az irányadók.