A neveléstudomány gyermekképéről pedagógusoknak

Szerzők

  • Arató Ferenc egyetemi adjunktus, PTE BTK NTI

DOI:

https://doi.org/10.15170/AR.2020.5.1-4.1.

Kulcsszavak:

gyermekkép, lényeges tanulás, önszabályozó tanulás, érzelmi és gondolkodás-fejlesztő tanulás, négydimenziós értékelés

Absztrakt

Arra teszek kísérletet ebben a tanulmányban, hogy egy olyan áttekintést adjak néhány fontos neveléstudományi felismerésről, amely – noha nyilván nem mutathatja be az összes felfedezést a gyermekekről az elmúlt gazdag évtizedekből –, mégis átfogó képet nyújthat a gyakorlat számára. A tárgyalás során végigvezetem az olvasót néhány tudományos, tényekkel is alátámasztott felismerésen, egy-egy konkrét, introspektív példán is érzékeltetve azt, hogy miként jelenhet meg a gyakorlat számára, amit a tudomány is bizonyított. A tanulmány végén röviden kitérek arra is, hogyan lehet a tudományosan is igazolt eredményeket a gyakorlat számára értékként felmutatni. Olyan értékekként, amelyek segítenek követendő alapelveket megfogalmazni
a gyakorlat támogatására. Olyan attitűdbeli, gyakorlati-módszertani alapelveket mutatok be, amelyek biznyítottan a hatékonyabb, eredményesebb és méltányosabb nevelés és oktatás felé terelhetik a pedagógusokat, és egyben a neveléstudomány területén kutatókat. 

Letöltések

Letölthető adat még nem áll rendelkezésre.

Downloads

Megjelent

2022-06-22

Hogyan kell idézni

Arató, F. (2022). A neveléstudomány gyermekképéről pedagógusoknak. Autonómia és Felelősség Neveléstudományi Folyóirat, 5(1-4), 5–39. https://doi.org/10.15170/AR.2020.5.1-4.1.

Ugyanannak a szerző(k)nek a legtöbbet olvasott cikkei