A fénykép és a film szerepe az első világháború utáni nemzetközi humanitárius akciókban
DOI:
https://doi.org/10.15170/PAAA.2022.09.01.04Kulcsszavak:
szociofotó, mozi, propaganda, nemzetközi segély, szociális riportokAbsztrakt
Az első világháború és a háborút követő forradalmak okozta politikai káoszban Magyarország a humanitárius katasztrófa szélére sodródott. Az ország vezetése hamar belátta, hogy saját erőből nem sikerülhet a krízis megoldása. Az úgynevezett koncentrációs kormányt vezető Huszár Károly miniszterelnök felismerte, hogy az általa meghirdetett segélyakció csak akkor lehet hatásos, ha a nemzetközi közösség számára bemutatják az országban uralkodó állapotokat. Ennek érdekében számos felvilágosító előadás, kiadvány és cikk született. Ez a humanitárius összefogás érdekében végzett propaganda egyúttal a külpolitikai elszigeteltségből való kitörésben is segítette Magyarországot.
A válságos időszak a gyermekek számára jelentette a legnagyobb megpróbáltatást. Nem véletlen, hogy az első világháború utáni jótékonysági propaganda döntően a gyermekek megsegítésére irányult. A háborús megpróbáltatások iránt kialakuló nemzetközi figyelem egyúttal a gyermekek szenvedésének fokozott vizuális reprezentációját is eredményezte.
Tanulmányomban az 1920-as évek elején a több alkalommal meghirdetett jótékonysági akciók kapcsán keletkezett, jelentős részben az úgynevezett gyermekvonat-akciókhoz kapcsolódó felvilágosító, egyben propagandacélokat is szolgáló fotográfiákat mutatom be.
Az első világháború folyamán egyre népszerűbbé vált a nagyvárosi populáris kultúra legújabb műfaja, a mozi. A mozgóképben hamar felfedezték a propagandisztikus lehetőségeket is, így már az első világháború idején használták a hadviselő felek a mozit a nézőközönség mozgósítására. A filmnek ez a funkciója a háború utáni időszakban is megmaradt, esetünkben azonban sokkal inkább a vesztesek oldalán álló Magyarország kilátástalan helyzetének minél szélesebb körben történő bemutatására szolgált. Tanulmányom második felében ilyen, a háborút követően keletkezett, a nemzetközi közösség támogatását elnyerni célzó, jórészt ugyancsak a gyermekvonat-akciókhoz kapcsolódóan készített propagandafilmeket mutatok be.
Kép forrása: Müllner János. BTM Kiscelli Múzeum, Fényképtár.
Letöltések

Downloads
Megjelent
Hogyan kell idézni
Folyóirat szám
Rovat
License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.