Evaluating the Hungarian substance use disorder treatment system
A research report
DOI:
https://doi.org/10.15170/SocRev.2018.11.01-02.01Abstract
A kutatás célja a hazai addiktológiai rendszer átfogó vizsgálata, és az eredményekre alapozó szakpolitikai javaslatok megalkotása. Tekintettel arra, hogy a rendelkezésre álló adatok megbízhatósága nem ismert, ezen adatok másodelemzésén túl kérdőíves és interjús megkereséseket is terveztünk. A kutatás első fázisában lefolytatott interjúk és szakmai megbeszélések segítették a kérdőíves vizsgálat tervezését, továbbá információkat gyűjtöttünk az addiktológiai problémákkal szembesülő egyéb ellátási formák működéséről. Az empirikus kutatás 2016 őszén zajlott. A kutatás záró fázisában kiegészítettük a kérdőíves vizsgálat eredményeit. Kutatásunk tehát a kevert módszeres (mixed methods) társadalomtudományi kutatások logikája szerint építkezett, a részeredményekre alapozó rugalmas tervezéssel. Az eredmények érvényességét és megbízhatóságát – tekintettel az alacsony elemszámokra – az adat, módszer és diszciplínák szerinti (kutatói) trianguláció segítségével biztosítottuk.
A kutatást végző team összetétele:
- addiktológus, pszichiáter, családterapeuta és szupervizor egyetemi oktató;
- a szociális ellátórendszerre, az egészségügyre, a területi egyenlőtlenségekre, valamint a gyámügyre szakosodott szociálpolitikus egyetemi oktatók, PhD hallgatók;
- addiktológiára/értékelő kutatásra szakosodott szociális munkás, szociológus/addiktológiai konzultáns és pedagógus/mentálhigiénikus egyetemi oktatók, PhD hallgatók;
- addiktológiára szakosodott szociális munkás, gyakorló szakember.
Az eredmények/részeredmények/javaslatok véleményezését gyakorló szakemberek segítették: addiktológusok, pszichiáterek, szupervizorok, rehabilitációs orvos és szociális munkások.
A kutatási jelentés tartalmazza az elérhető statisztikai adatok másodelemzését, két kérdőíves vizsgálat eredményeit, az interjúk részben szerkesztett tartalmi (szakemberekkel készült interjúk – 4.1. fejezet), részben szó szerinti (felépülő szenvedélybetegekkel készült interjúk – 4.2. fejezet) leiratait és az ezekhez fűződő javaslatokat, valamint néhány, főképpen külföldi jó gyakorlat rövid bemutatását, különös tekintettel ezek adaptálhatóságára. A kérdőívek és egyes táblázatok a Mellékletben találhatóak.
A kutatási jelentésben az interjúalanyokat nem nevezzük meg. Az egyes részek, fejezetek szerzőinek nevét minden esetben feltüntettük.