Információk

Az Autonómia és Felelősség egy oktatási kutatási folyóirat, amely 2015 óta jelenik meg. A folyóirat fő célja, hogy a Pécsi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézetében és a pedagógusképzésben dolgozó kutatók számára nélkülözhetetlen horizontális elveket és módszertanokat mutasson be. A folyóirat emellett hozzájárul a nemzetközi oktatásügyi diskurzushoz is. Küldetésünk, hogy összekapcsoljuk helyi tudományos közösségünket a releváns nemzetközi diskurzusokkal, hogy kifejezetten elősegítsük, generáljuk és kezdeményezzük a párbeszédet. Ezért szeretnénk, ha folyóiratunkban a Pécsi Tudományegyetem magyarországi kutatásai mellett más országok egyetemeinek és közösségeinek kutatásai is megjelennének. 2013 óta folyóiratunk az évente megrendezett Autonómia és felelősség konferencia során felvázolt öt kutatási és fejlesztési téma mentén segíti elő a közös gondolkodást és értelmezést. Ezek a kutatási irányok folyamatos vita tárgyát képezik; miközben fenntartjuk, hogy a közös nemzeti és nemzetközi diskurzus eredményeként új, további fókuszterületek is hangsúlyt kaphatnak a folyóiratban. Ezek az értelmező kutatási témák a következők:

  • autonóm és felelős részvétel és cselekvőképesség
  • párbeszéd és együttműködés
  • a diverzitás megbecsülése
  • a több szempontú látásmód kialakítása
  • inkluzív pedagógiai és oktatási környezet

Az elmúlt években egyre világosabbá vált, hogy az oktatáskutatás ezen kulcsfontosságú területeit újra hangsúlyozni kell a nemzetközi tudományos színtéren. A tudományos értékek, az évtizedek alatt összegyűjtött tényszerű adatok, a bizonyítékokon alapuló pedagógiai gyakorlatok és a bővülő inkluzív oktatási környezeti elemek feltárása és bemutatása ma már megújult nemzetközi tudományos együttműködést igényel. Ezért a szerkesztőség úgy döntött, hogy a folyóirat tudományos fórumát a hetedik kötetre új irányba tereli: ezentúl angol nyelven jelenik meg. Egy nemzetközi tanácsadó testület megalakításával növeltük a nemzetközi kutatóközösségből származó szerzők és szerkesztők jelenlétét neveléstudományi folyóiratunkban. A folyóirat első öt angol nyelvű száma az alábbi öt kutatási témát fogja felölelni a fenti témákat. Ezért a tudományos műfajok szélesebb körű megközelítését javasoljuk a folyóirat három különböző rovatán keresztül.

A Tudományos cikkek rovatban magas tudományos értékű nemzetközi kutatási cikkeket fogunk publikálni. A Tudományos műhely rovatban lehetőséget adunk olyan dolgozatok közzétételére, amelyek tudományos szempontból reflektálnak a folyamatban lévő kutatásokra, elméleti feltárásokra vagy gyakorlati tapasztalatokra. A Napló rovatban olyan publikációkat közlünk, amelyek betekintést nyújtanak a kutatócsoportok műhelymunkájába, feltárva a kutatók és fejlesztők kulisszatitkokat.

E három rovattal az a célunk, hogy a tudományos és kutatói pályafutásuk különböző szakaszaiban lévő oktatási szakemberek részt vehessenek a folyóiratban tárgyalt öt témához kapcsolódó diskurzusban. Ily módon enyhíthetjük az akadémiai üvegplafon jelenségét, mivel szembeszállunk azzal a visszatérő helyzettel, hogy a fiatal kutatók kevesebb lehetőséget kapnak a tudományos diskurzusban való részvételre akkor, amikor erre a legnagyobb szükségük lenne.