Változó Közép-Ázsia: A pragmatizmus kényszere
DOI:
https://doi.org/10.15170/PSK.2024.05.02.01Kulcsszavak:
Közép-Ázsia, pragmatizmus, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, ÜzbegisztánAbsztrakt
Függetlenségük elnyerését követően a nagyhatalmak nem fordítottak különösebb figyelmet a közép-ázsiai térségre, a régió országai tulajdonképpen külső befolyásoktól mentesen kezdték államukat és nemzetüket építeni. Napjaink Közép-Ázsiájának egyik legfontosabb jellemzője a változás; a régió országai komoly átalakuláson mennek keresztül. A világpolitika és -gazdaság változásai közepette a közép-ázsiai országokban erős a fejlődés, a modernizáció és a konnektivitás iránti vágy. Az összes nagy- és középhatalom aktív Közép-Ázsiában, köztük Kína, Oroszország, az Egyesült Államok, Európa, de Törökország és India is. Geopolitikai és stratégiai befolyás tekintetében kétségtelenül Kína, Oroszország és az Egyesült Államok tekinthető a legfontosabbnak. A nagyhatalmak közötti kapcsolatok bonyolult jellege által is inspirálva, külpolitikai téren a többvektorú diplomácia a közép-ázsiai országok közös jellemzője. A Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és Európa közötti feszültségek ellenére a közép-ázsiai országok mindegyikükkel stratégiai partnerséget vagy stratégiai együttműködést alakítottak ki. A pragmatizmus a közép-ázsiai államok diplomáciájának is fontos jellemzője, amely azon az elven alapul, hogy valódi hasznot tudjanak realizálni az országuk számára.
Downloads
Megjelent
Folyóirat szám
Rovat
License
Copyright (c) 2024 PÓLUSOK
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
A kéziratot benyújtó szerző elfogadja az alábbi felhasználási engedélyt, amely szabályozza a Pólusok elnevezésű folyóiratban megjelenő, szerzői jogi oltalom álló írásmunkák felhasználásnak kereteit. A szerző a felhasználási engedély elfogadásával igazolja, hogy
- a publikációs céllal benyújtott kézirat eredeti és saját munkájuk;
- azt máshol nem közölték és nem nyújtották be;
- a szerzői jogból adódó szerzői díjazásról lemondanak;
- birtokában vannak az átruházandó jogoknak;
- és felelősséget vállalnak az összes társalkotó nevében is a copyright jogok átruházásának jogosságát illetően.
- A felhasználási engedély a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (továbbiakban: Szjt.) rendelkezései alapján a kéziratot benyújtó szerző jelen szabályozás szerinti jogok gyakorlását biztosítja a Pólusok folyóirat (továbbiakban: folyóirat) és a Pécsi Tudományegyetem (továbbiakban: PTE) számára.
- A szerző által a folyóirat és a PTE számára biztosított felhasználási jog kiterjed az Szjt.-ben meghatározott valamennyi felhasználási típusra, különös tekintettel:
- a szerző által létrehozott mű első közlésének jogára;
- tetszőleges példányban;
- analóg vagy elektronikus adathordozón történő tetszőleges alkalommal történő többszörözésre;
- terjesztésre;
- felhasználási jog engedélyezésére harmadik fél számára;
- nyilvánossághoz való közvetítésére.
- A szerző biztosítja a folyóiratot és a PTE-t, hogy a 2. pontban meghatározott felhasználási jogokat területi korlátozás nélkül, ingyenesen, illetve határozatlan időtartamra rendelkezésükre bocsátja.
- A PÓLUSOK kiadói, azonnali hozzáférésű folyóirat, amely elektronikus formában jelenik meg és internetes honlapján keresztül mindenki számára nyílt hozzáférést biztosít. A szerző vállalja, hogy saját honlapján és más tudományos tanulmányokat megosztó portálokon csak az írásmunka hivatalos publikálása után teszi közzé művét, a folyóirat által létrehozott formában, nevének, bibliográfiai adatainak és az eredeti közlés weblinkjének (URL) feltüntetésével.
- A szerző engedélyezi, hogy a folyóirat a 2. és 3. pont szerinti ingyenes felhasználási jogot adjon harmadik személyek számára a műre vonatkozóan, amely biztosítja például a repozitóriumban történő elhelyezését, a mű nyilvánosságra hozatalát vagy népszerűsítését. A harmadik felek a mű további felhasználásának engedélyezése során jogosultak saját felhasználási szabályokat meghatározni.
- A folyóirat és a PTE fenntartja magának a jogot, hogy az írásmunkán – tartalmi részeket nem érintő – változtatásokat eszközöljön. A változtatások révén kialakuló végső írásmunka csak a szerző egyetértésével jelenhet meg.
- A szerző a kijelenti, hogy az írásmunka felett nem áll fenn másnak olyan joga, amely a folyóirat vagy a PTE jogszerzését korlátozná vagy kizárná. Többszerzős írásmunka esetén jelen nyilatkozat hatálya kiterjed a szerzőtársakra is, a felhasználási engedély tartalmának velük való megismertetése a művet benyújtó szerző felelőssége.
- A szerző(k) neve és feltüntetésének módja a mű átadása után nem változhat.
- A művet benyújtó szerző kijelenti, hogy megjelentetésre szánt anyagok csak nyílt (nem minősített) információkat, valamint adatokat tartalmaznak.
A felhasználási engedély által nem részletezett kérdésekben a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 licenc feltételei az irányadók, amelyeket a szerző jelen engedéllyel együtt elfogad.