Changing Central Asia: The Imperative of Pragmatism
DOI:
https://doi.org/10.15170/PSK.2024.05.02.01Keywords:
Central Asia, pragmatism, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, UzbekistanAbstract
After the independence of Central Asian countries, the great powers did not pay particular attention to the region, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan began to build their states and nations without external influences. One of the most important features of Central Asia today is the change; the countries of the region are going through a major transformation as, amid the changes in world politics and economy, Central Asian countries have a strong desire for development, modernization and connectivity. All major and middle powers are active in Central Asia, including China, Russia, the United States, Europe, but also Turkey and India. In terms of geopolitical and strategic influence, China, Russia and the United States are undoubtedly the most important. Also inspired by the complicated nature of relations between great powers, multi-vector diplomacy in the field of foreign policy is a common feature of Central Asian countries. Despite tensions between China, the United States, Russia, and Europe, Central Asian countries have formed strategic partnerships or strategic cooperation with each of them. Pragmatism is an important feature of the diplomacy of the Central Asian states, which is based on the principle of being able to realize real benefits for their country.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Copyright (c) 2024 POLARITIES
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
A kéziratot benyújtó szerző elfogadja az alábbi felhasználási engedélyt, amely szabályozza a Pólusok elnevezésű folyóiratban megjelenő, szerzői jogi oltalom álló írásmunkák felhasználásnak kereteit. A szerző a felhasználási engedély elfogadásával igazolja, hogy
- a publikációs céllal benyújtott kézirat eredeti és saját munkájuk;
- azt máshol nem közölték és nem nyújtották be;
- a szerzői jogból adódó szerzői díjazásról lemondanak;
- birtokában vannak az átruházandó jogoknak;
- és felelősséget vállalnak az összes társalkotó nevében is a copyright jogok átruházásának jogosságát illetően.
- A felhasználási engedély a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (továbbiakban: Szjt.) rendelkezései alapján a kéziratot benyújtó szerző jelen szabályozás szerinti jogok gyakorlását biztosítja a Pólusok folyóirat (továbbiakban: folyóirat) és a Pécsi Tudományegyetem (továbbiakban: PTE) számára.
- A szerző által a folyóirat és a PTE számára biztosított felhasználási jog kiterjed az Szjt.-ben meghatározott valamennyi felhasználási típusra, különös tekintettel:
- a szerző által létrehozott mű első közlésének jogára;
- tetszőleges példányban;
- analóg vagy elektronikus adathordozón történő tetszőleges alkalommal történő többszörözésre;
- terjesztésre;
- felhasználási jog engedélyezésére harmadik fél számára;
- nyilvánossághoz való közvetítésére.
- A szerző biztosítja a folyóiratot és a PTE-t, hogy a 2. pontban meghatározott felhasználási jogokat területi korlátozás nélkül, ingyenesen, illetve határozatlan időtartamra rendelkezésükre bocsátja.
- A PÓLUSOK kiadói, azonnali hozzáférésű folyóirat, amely elektronikus formában jelenik meg és internetes honlapján keresztül mindenki számára nyílt hozzáférést biztosít. A szerző vállalja, hogy saját honlapján és más tudományos tanulmányokat megosztó portálokon csak az írásmunka hivatalos publikálása után teszi közzé művét, a folyóirat által létrehozott formában, nevének, bibliográfiai adatainak és az eredeti közlés weblinkjének (URL) feltüntetésével.
- A szerző engedélyezi, hogy a folyóirat a 2. és 3. pont szerinti ingyenes felhasználási jogot adjon harmadik személyek számára a műre vonatkozóan, amely biztosítja például a repozitóriumban történő elhelyezését, a mű nyilvánosságra hozatalát vagy népszerűsítését. A harmadik felek a mű további felhasználásának engedélyezése során jogosultak saját felhasználási szabályokat meghatározni.
- A folyóirat és a PTE fenntartja magának a jogot, hogy az írásmunkán – tartalmi részeket nem érintő – változtatásokat eszközöljön. A változtatások révén kialakuló végső írásmunka csak a szerző egyetértésével jelenhet meg.
- A szerző a kijelenti, hogy az írásmunka felett nem áll fenn másnak olyan joga, amely a folyóirat vagy a PTE jogszerzését korlátozná vagy kizárná. Többszerzős írásmunka esetén jelen nyilatkozat hatálya kiterjed a szerzőtársakra is, a felhasználási engedély tartalmának velük való megismertetése a művet benyújtó szerző felelőssége.
- A szerző(k) neve és feltüntetésének módja a mű átadása után nem változhat.
- A művet benyújtó szerző kijelenti, hogy megjelentetésre szánt anyagok csak nyílt (nem minősített) információkat, valamint adatokat tartalmaznak.
A felhasználási engedély által nem részletezett kérdésekben a Creative Commons Nevezd meg! 4.0 licenc feltételei az irányadók, amelyeket a szerző jelen engedéllyel együtt elfogad.