Aktuális szám:
Archívum
-
Hivataltörténet – Karriertörténet. Újkortörténeti kutatások
Évf. 6 (2023)A Pontes 2023. évi 6. számának tanulmányai az újkori hivatal- és karriertörténet kérdéseivel foglalkoznak, elsősorban a 18. századra és a 19. század első felére vonatkozóan. A szerzők a magyarországi vármegye-modernizáció, a városigazgatás, a nagybirtokigazgatás egyes kérdéseivel foglalkoznak, de fókuszba kerülnek a Batthyány család grófi ágának oktatási és érvényesülési stratégiái, Albert szász-tescheni herceg helytartósága idejének karrierútjai és kapcsolatrendszerei is. Emellett egy-egy tanulmány körüljárja a katolikus papi hivatást és a hozzá kapcsolódó normatív elvárásokat, valamint Baranya és Somogy vármegyék tisztikarainak kutatási lehetőségeit is. A Közlemények rovatban olvashatunk a nominális források összekapcsolásának módszertani lehetőségeiről, a magyarországi felekezetek 20. század eleji demográfiai jellemzőiről és a a völgységi német községek 1920-as évek eleji állapotáról.
-
Törvény – Jog – Társadalom
Évf. 5 (2022)A Pontes ötödik kötetének tematikája ismét egy jubileumra reflektál. Az Évkönyvbe válogatott tanulmányok rendező elve az 1222. évi Aranybulla kiadásának 800. év-fordulója kapcsán a törvény, a jog és a társadalom fogalmak mentén ragadható meg. Elsődleges célunk ugyan nem a magyar történelemben kiemelkedő szerepet betöltő dekrétum minél alaposabb elemzése volt, a programadó tanulmányban azonban a téma legavatottabb szakértője, Zsoldos Attila a kérdéskör egy kifejezet-ten érdekes aspektusát, az Aranybullának a történeti mitológiába való beépülését ismerteti részletekbe menően. A kötet írásai elsősorban – de nem kizárólag – a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történettudományi Intézetében dolgozó kollégák kutatásainak eredményeit – illetve adott esetben kifejezetten a személyes véleményüket – reprezentálják, lévén Évkönyvünk egyik küldetése a helyi kutatási eredmények széleskörű ismertetése. Ennek megfelelően a tanulmányok a Kr.e. 4. századtól egészen a jelenkorig nyújtanak betekintést a jog- és társadalomtörténeti kutatásokba.
-
Kárpátaljától Britanniáig. Középkori és kora újkori történeti kutatások
Évf. 4 (2021)A Pontes 2021. évi, 4. száma a középkor és a kora újkor időszakára koncentrál, ahogyan azt a kötet címe is mutatja, a tanulmányok a 13. századi Kárpátaljától egészen a 17–18. századi Nagy Britanniáig kalauzolják el az olvasót. Mind kronológiai, mind tematikai szempontból széles spektrumot ölel fel tehát az aktuális szám, amelynek elsődleges célja, hogy bemutatssa a PTE BTK TTI Középkori és Koraújkori Történeti Tanszéken folyó kutatások sokszínűségét. A kötetben helyet kapott két nyugat-európai történész, Claudia Zey és Pierre Jugie jelentős írásainak magyar fordítása is, illetve további tanulmányok is színesítik a képet.
-
Határ - Változás - Átmenet
Évf. 3 (2020)A Pontes most megjelenő harmadik kötetének tematikája a 2020-as Trianon-évfordulóhoz kapcsolódik: az Évkönyvbe válogatott tanulmányok rendező elve a határváltoz(tat)ások jellegzetességeinek és hatásainak a kérdése. Célunk nem elsősorban a trianoni határkijelölések történetének a nyomon követése – bár két szerző írása konkrétan erre a témára is reflektál –, hanem általában a határ kérdésének történeti korokon átívelő vizsgálata a középkortól a 20. század végéig. A kötet írásai elsősorban a Pécsi Tudományegyetem Történettudományi Intézetében dolgozó kollégák kutatásainak eredményei, mivel Évkönyvünk küldetése a helyi kutatási eredmények széleskörű ismertetése.
-
Ókortörténeti és régészeti kutatások
Évf. 2 (2019)2019-ben készült el a Pontes első korszakos száma, mely betekintést nyújt a PTE BTK Történettudományi Intézet tanszékein zajló kutatásokba. A tanulmányok egyrészt az Ókortörténeti Tanszék munkatársainak tollából származnak, másik részük a Régészet Tanszék szerteágazó tevékenységét mutatják be. A tudományági sajátosságok miatt helyett kapott egy új rovat is, ásatási beszámolók címmel. Illeszkedve a programadó tanszékek profiljához, az idei interjú az örökségvédelem témakörét járja körül. Az Intézet egészének tevékenységét tükrözi a 2018/2019-es tanévben itt megvédett, történettudományi doktori disszertációk téziseinek bemutatása, valamint a helyi kutatócsoportok munkáiról, a kollégák által megjelentett kötetekről szóló beszámolók, ismertetők is.
-
Vallás – Szekularizáció – Transzformáció
Évf. 1 (2018)A Pontes első, tematikus számának írásai a vallás - szekularizáció - transzformáció hívószavak köré szerveződnek. A témafelvetést José Casanovának a közösségi vallások és a szekularizáció témájához kapcsolódó egyik írásának lefordításával alapozzuk meg, melyet az intézet munkatársai által készített, a hívószavakra reflektáló tanulmányok követnek. E mellett a kötetből megismerhetik a PTE BTK Történettudományi Intézetében működő, állandó kutatócsoportokat, könyvismertetéseket olvashatnak az intézeti kutatók utóbbi években megjelent néhány kötetéről és egy interjút is készítettünk a pécsi történeti műhelyről.