Beküldések

Bejelentkezés vagy Regisztráció a beküldéshez.

Ellenőrzőlista a benyújtás előkészítéséhez

A benyújtási folyamat része, hogy a szerzők ellenőrizzék le a benyújtandó anyaguk mindenben megfelel az alábbi listában szereplő elvárásoknak, és azokat a beadványokat, amelyek nem tartják be a az útmutatóban leírtakat, azokat vissza lehet küldeni a szerzőnek.
  • A beküldött anyag nem lett korábban publikálva, és megelőzően egy másik folyóiratnál sem lett lektorálva (bővebb magyarázatot lásd a Megjegyzések a szerkesztőnek résznél).
  • A beküldési állománya OpenOffice, Microsoft Word vagy RTF document fájlformátumban van.
  • Ahol rendelkezésre állt, a hivatkozásokhoz az URL megadásra kerültek.
  • A szöveg szimpla sorköz szerkezetű, 12-es betűméretet használ. Dölt szövegezést használ aláhúzás helyett (kívétel az URL címek), és az összes illusztráció, ábra és táblázat a szövegtörzs megfelelő szakaszában található és nem a dokumentum végén.
  • A szöveg betartja, és megfelel a Szerzői Útmutatóban felvázolt stílus- és bibliográfiai követelményeknek.

Szerzői útmutatók

Az EGÉSZSÉG-AKADÉMIA lektorált lapként eredeti tudományos munkákat, felkért előadásokat, eredeti közleményeket, rövid közleményeket, szakirodalmi áttekintéseket, kommentárokat, szerkesztőhöz írt leveleket, könyvismertetéseket és esetismertetéseket közöl magyar és angol nyelven. Elsősorban olyan kéziratok kerülnek közlésre, melyek az egészségtudomány és határterületeinek tudományos vizsgálatával foglalkoznak.


Közlemények típusai

I. Eredeti közlemény: Terjedelem 1500-4000 szó, maximum 8 táblázat és/vagy ábra. A magyar és angol absztrakt, az ábrák, a táblázatok, valamint az irodalmi idézetek ehhez a karakterszámhoz pluszként csatlakozhatnak.

Formai szerkezet
1. címoldal
2. összefoglaló (magyarul, angolul)
3. kulcsszavak (magyarul, angolul)
4. rövidítések jegyzéke
5. szöveg (Bevezetés/célkitűzés, Anyag és módszerek, Eredmények és Megbeszélés)
6. irodalomjegyzék
7. táblázatok
8. ábrák
9. képek.

1. A címoldal tartalmazza a kézirat címét, mely rövidítést nem tartalmazhat, a szerző(k) teljes nevét, a szerző(k)
munkahelyét, a kapcsolattartó szerző levelezési címét, és külön a szerző(k) bemutatása céljából szakmai életútjuk rövid összefoglalását, jelenlegi beosztását, tudományos fokozatát, e-mail címét és telefonszámát.


2. A két
összefoglalás (magyar és angol nyelven) ne legyen hosszabb 250 szónál (külön-külön) és ne tartalmazzon rövidítéseket. Tartalmazza a dolgozat legfontosabb megállapításait, az ezeket alátámasztó adatokat, eredményeket. Felépítését tekintve a „Bevezetés”, „Célkitűzés”, „Módszer”, „Eredmények”és „Megbeszélés” megfogalmazására történjék oly módon, hogy az összefoglalás elolvasása is elegendő legyen a dolgozat lényegének megértéséhez.
3. Az összefoglalók után meg kell adni a
kulcsszavakat (maximum 5), lehetőleg az Index Medicus ajánlásával,
magyar és angol nyelven.
4. A kéziratban előforduló, nem általánosan elfogadott rövidítésekről külön jegyzéket kell készíteni.
5. A kézirat szerkesztését tekintve a „Bevezetés/célkitűzés”, „Anyag és módszerek”, „Eredmények” és „Megbeszélés” részekre tagolódjon.

II. Rövid közlemény: maximum 1500 szó
III. Szakirodalmi áttekintés: maximum 5000 szó
IV. Kommentár: maximum 2000 szó
V. Levél a szerkesztőhöz: maximum 500 szó és 5 hivatkozás
VI. Könyvismertetés: maximum 400 szó, képekkel

Formai szempontok
A kéziratot elektronikus szövegszerkesztési eljárással, Microsoft Word .doc vagy .rtf (rich text formatum) kiterjesztésben készítse el 12-es betűméretű Times New Roman betűvel, 1,5-es sortávolsággal, sorkizárással, mindenhol 2,5 cm-es margótávolsággal. A bekezdéseket „enter” válassza el, és a sorok ne kezdődjenek beljebb.
A szövegben ne legyen oldaltörés, szakasztörés. A kézirat terjedelme oldalanként 30 sor, soronként 60 karakter, azaz 1800 karakter/oldal, 1,5-es sortávolsággal.

Táblázatok, ábrák, képek
A képek, ábrák és táblázatok pontos címét kérjük megadni, és a szövegben egyértelműen legyen rájuk hivatkozás, amelyeket arab számozással kérjük feltüntetni (pl. 1. táblázat, 1. ábra). A képeket, ábrákat és táblázatokat az irodalomjegyzék után kérjük megadni, vagyis ne illessze be szövegbe. Az ábrák, fényképek fekete-fehér vagy színes változatban is készülhetnek. A közleményben legfeljebb 8 ábra/táblázat/egyéb szemléltető eszköz szerepelhet összesen.


A hivatkozásokat a szövegbeli megjelenés sorrendjében kell megadni. Csak azok az irodalmi hivatkozások sorolhatók fel, melyekre a szövegben utalás történt. Két vagy három szerző esetében a szerzők nevét vesszővel kell egymástól elválasztani. Négynél több szerző neve után „és mtsa” / „et al.” (és mások) írandó. A folyóiratok nevének nemzetközi rövidítését kell használni (PubMed által elfogadott rövidítés szerint). Internetes hivatkozásnál az elérés időpontját is közölni kell.

Hivatkozások folyóirat-közleményekre:
Szerző(k) neve. Közlés címe. Folyóirat címe hivatalos rövidítéssel. megjelenés éve; évfolyam: oldalszámok.
Adany R, Hajdu PV, Szekes G, Voko Z, et al. Public health challenges of the 21st century and the role of schools of public health in Central and Eastern Europe. Public Health Rev.
2002; 30: 15–33.

Hivatkozás könyvekre, könyvfejezetekre:
Szerző neve/szerkesztő neve, utána eds megjelölés. Könyv címe. a kiadás helye – kiadó kiadás éve; hivatkozás oldalszáma.
Lampé L. Szülésznők könyve. Budapest – Medicina Könyvkiadó
2004; 99–106.
Stauder A. Allergia és asztma. In: Kopp M., Kovács M. E. eds. A magyar népesség életminősége az ezredfordulón. Budapest – Medicina Könyvkiadó
2006; 494–506.

Ortográfia
A köznyelvben meghonosodott idegen szavak írhatók magyar helyesírás szerint, egyébként az etimológus írásmód követendő. Az egységes arculat érdekében a megjelenő munkáknál az Orvosi Helyesírási Szótár (Akadémiai Kiadó, Budapest 1992) által ajánlott írásmód az irányadó.

Kéziratok elfogadása
A beérkezett kéziratok elbírálása az alábbiak szerint történik:
A kézirattal és annak bírálási folyamatával kapcsolatban információkat a szerkesztőség kizárólag a szerzőknek és a lektoroknak ad. A lektorok nem készíthetnek maguknak másolatot a cikkről. Hasonlóképpen, a szerkesztőség sem tarthat meg magának saját példányt a munkából vagy annak részleteiből. A folyóirat célja felkért előadások és értekezések, eredeti és rövid közlemények, szakirodalmi áttekintések, kommentárok, szerkesztőséghez írott levelek, eset- és könyvismertetések közlése. A kézirat elbírálása titkosan történik (sem a szerzők
előtt nem ismert a bírálók személye, sem pedig a bírálók előtt a szerzők személye). Két független szakértő lektorálja a kéziratokat, egy aláírt és egy azonos, de alá nem írt írásos véleményt küld a főszerkesztőnek/ szerkesztőnek. Ha javítás vagy kiegészítés szükséges, a főszerkesztő/szerkesztő saját aláírt véleményét csatolva visszaküldi a szerzőknek a kéziratot, mellékelve a lektorok alá nem írt véleményét. A kéziratok elbírálásának ideje 8 hét, melyről visszajelzést küldünk. A közlemények végső elfogadása csak az útmutatónak formailag teljesen megfelelő munkák esetén történik meg. Az elutasított kéziratokat nem küldjük vissza, azokat megsemmisítjük.

A kézirat megjelenését követően a közlemény levelező szerzője részére a folyóirat adott számának egy nyomtatott példánya kerül megküldésre.

Az Egészség-Akadémia Szerkesztősége
egeszsegakademia@etk.pte.hu

Személyiségi jogok védelme
Személy azonosítására alkalmas információ kéziratban nem jelenhet meg, hacsak az illető személy részletes
felvilágosítás után nem adott erre írásban engedélyt. A tájékozott beleegyezés elnyerésének feltétele a benyújtani kívánt kézirat láttamoztatása a beteggel. A közleményben fel kell tüntetni a beteg beleegyezésének tényét.
A közlemény tulajdonjoga (copyright) a megjelenésig a szerzőké, utána a tulajdonjog automatikusan a szerkesztőségre száll át, kivéve, ha a levelező szerző erről másként nyilatkozik. A szerzők a kézirat elfogadásakor tudomásul veszik, hogy a lapban megjelent cikkeket az Egészség-Akadémia honlapján is közzé teszi, amennyiben a szerző erről ellentétesen nem nyilatkozik.

Cikk szövege

Alapértelmezett rovat irányelv

Adatvédelmi nyilatkozat

A folyóiratnál megadott nevek és email címek kizárólag a folyóiratnál ismertetett céllal lesznek felhasználva. Egyéb célokra, harmadik félnek nem kerülnek átadásra.